DRTIČE POTRAVINOVÉHO ODPADU
 Waste King by Anaheim Mfg. USA
  
 
DRTIČE POTRAVINOVÉHO ODPADU - ELEKTROSPOTŘEBIČE PRO DOMÁCNOST A PRO STRAVOVACÍ GASTROPROVOZY
Jsme dovozci drtičů americké firmy Anaheim Mfg California.  Prodáváme za maloobchodní a velkoobchodní ceny.

   
   VYBERTE SI PRO VÁS
  VHODNÝ TYP DRTIČE 

   
  Pro domácnost
  Pro stravovací provozy

   
  INFO
  
   Informace pro
     meziodběratele
  Popis drtiče
přednosti 
     a vlastnosti drtičů
  Povídání v kuchyni jak 
   to
funguje, když máte drtič
  Provoz drtiče a jeho obsluha
  Časté otázky
  
  ŘEŠENÍ RECYKLACE
  POTRAVINOVÉHO ODPADU
 
  Články a diskuse
   Napsali o drtičích 
   Odborné studie

     
  KONTAKT
  

  Kontakt - Tradice
  Asociace dovozců drtičů

   
  POTRAVINOVÉ ODPADY–MOŽNOSTI KOMPLEXNÍHO ŘEŠENÍ
     autor:  Dr.Ing.Z.Pospíchal - soudní znalec v oboru odpadů a odpadních vod 

  EnviMagazín 5/2008 a Receptář 4/2008           
 
Receptář 4/2008
 
Drtič ANO - NE? aneb co byste měli vědět.
  Časopis REVUE - ABC spotřebitele
  Článek ze serveru Chytrá Žena
  Reportáž v rádiu Krokodýl                                                                     
  Pohodové spotřebiče - Všechno je až pohádkově bezproblémové
   Drtiče potravinových odpadů - Úspěšná alternativní metoda recyklace biologického odpadu
  Na začátku třídění odpadu je drtič
  Reakce na TV-kanalizace
  Středověká klatba na drtiče potravinových odpadů


STŘEDOVĚKÁ KLATBA  NA DRTIČE POTRAVINOVÝCH ODPADŮ

Člověka až zaráží, jak se dějiny opakují a jak „vládcové světa“ znovu a znovu vrší stejné chyby, jako dělali ti před nimi.
Jakákoliv novinka, která až podezřele dobře splňuje potřeby lidí je už od počátku podezřelá a zaslouží si  zašlapat v samém zárodku.
Tento obecný úvod vám má přiblížit situaci, ve které se nyní nacházejí drtiče potravinových odpadů.

Pro vás, kteří jste o drtičích ještě neslyšeli
Drtiče potravinových odpadů jsou elektrospotřebiče, které se montují pod dřez v místě, kde obvykle máte sifon.
Velice jednoduchým (a o to spolehlivějším) způsobem rozmělňuje (drtí) za pomoci vody veškerý biologický odpad a „posílá ho“ do kanalizace.
Potravinový odpad obsahuje až 80% vody a tak v podstatě odchází jen 20% objemu odpadu jako drobečky velikosti půlky zrnka rýže do kanalizačního systému. Drtič je velmi příjemný pomocník, protože vás zbaví té nechutné části odpadu, která s velkou radostí a rychlostí hnije, roztéká se, kvasí, zapáchá a přitahuje různý hmyz a hlodavce.
Jak jednoduché, úsporné, pohodlné a s respektem k základní lidské vlastnosti - nechuti babrat se v čemkoli nepříjemném.

A teď už se dostáváme k výše uvedenému principu zakázat všechno, čemu nerozumím

Vím, ale někdo to nechce slyšet
Používáním drtiče oddělujeme od ostatního suchého odpadu tu část, která je schopná zaneřádit ostatní odpadky.
Suchý odpad pak zůstává opravdu suchý a lze ho třídit i následně, pokud už je sesypaný do jednoho kontejneru.
Argument, který je často používán proti drtičům, je snaha využít biologický odpad pouze ke kompostování.
Systém svozu kompostovacích nádob z lokalit, kde nelze zakládat komposty individuálně, naráží na několik technických a ekologických aspektů: nádoby jsou umístěny v prostorech, kde jsou i klasické popelnice či kontejnery.
Ať je již jakkoli technicky zabezpečíte, najde si „do nich“ cestu také nejchytřejší hlodavec-potkan. A navíc si „z nich“ najde cestu nepříjemný odér.
Svoz kompostovacích nádob musí být samozřejmě podstatně častější, než u klasických popelnic. Auta, která obsah kompostovacích kontejnerů sváží stojí peníze a navíc také produkují emise.
Regionální kompostárny by měly být umístěny mimo dosah obytných částí a proto musí auta najet hodně kilometrů.
A to už nemluvíme o tom, že do těchto nádob by všichni bez výjimky museli házet pouze biologický odpad.
Hned na počátku tedy předpokládáme ideálního člověka (což samozřejmě nikdy nefunguje).

V případě používání drtiče, sám přístroj třídí odpad. Umí podrtit „pouze“ biologický odpad. Např.víčko z PET-láhve vám neustále vrací, dokud ho nevyndáte a nevyhodíte do koše.
Pokud biologický odpad podrtíte a ten se kanalizací dostane do čističky odpadních vod, vznikne po průchodu její technologií kal s vysokou výživnou hodnotou (vyšší než u kompostu ze stejného objemu potravinového odpadu), který lze použít pro zemědělské účely

Pokud používáme drtič pro eliminaci biologického odpadu, zpříjemníme si práci v kuchyni, nemusíme sbírat snadno hnijící a zapáchající odpad do samostatných nádob, pro dopravu rozdrceného odpadu využíváme již hotové kanalizace a nepotřebujeme zvláštní nákladní auta s častým svozem. Ekologické řešení jako vystřižené z idylické pohlednice ideálního světa, ale....

Nevědí, ale z moci úřadu svého zakazují
Jak jsme již uvedli, rozmělněný odpad z drtiče odtéká spolu s vodou do kanalizační sítě. Kanalizační sítě jednotlivých oblastí jsou převážně v rukou soukromých společností stejně jako čističky odpadních vod. 
Pod heslem „ucpáváte nám kanalizaci a zahlcujete čističky“ začaly vydávat své zákazy používání drtičů a případných sankcí spojené s jejich instalací. Odvolávaly se na změť zákonů a lidem nic neříkajících čísel.

Tak jak to tedy doopravdy je? Škodí drtiče kanalizaci a čističkám nebo ne? 

Vzhledem k tomu, že dosud nikdo v ČR neprovedl zkoušky o vlivu drtičů na kanalizační řád a technologii čističek odpadních vod, využili jsme odborných studií, které byly prováděny v USA (kde se drtiče používají již 50 let a ve zcela masovém nasazení), Kanadě a v zemích Evropské unie. Jedná se o studie které probíhaly v uvedených zemích dlouhodobě, pod dohledem kvalifikovaných odborníků a tedy s vysokou informační a statistickou hodnotou.

Výsledky jsou jednoznačné: drtiče kanalizaci (pokud není ve zcela dezolátním stavu) neškodí a v čističkách odpadních vod se jen nepatrně zvyšuje objem kalu. 

Bohužel dosud nebyl vypracován komplexní plán odpadového hospodářství v ČR, který by celkově (s nadhledem nad velkým problémem nárůstu odpadů naší konzumní společnosti ) řešil nejen separátně otázku skládek, spaloven, separace  a recyklace (rezort Ministerstva životního prostředí), ale také současně odpadních vod a ČOV (rezort Ministerstva zemědělství-odbor vodovodů a kanalizací).

Kanalizace patří soukromým firmám a ty všechno vidí jen ze svého pohledu: třeba (možná... pravděpodobně... asi...) by mohlo „něco“ ucpat, usadit se v našich potrubích a pak na čističce potřebovat víc energie, kyslíku, pozornosti, starostí. S trpkou ironií upozorňuji, že veškeré zákazy drtičů se dějí pouze na základě ODHADŮ a osvědčené ZKUŠENOSTI  lidí. Žádná studie, žádné měření, žádné statistické podklady, žádné skutečné problémy s odpadem z drtičů.

Teď vám odcituji větu z vyjádření SOVAK (Sdružení odboru vodovodů a kanalizací)
 Podmínky vypouštění odpadních vod do veřejné kanalizace příslušné obce stanovuje Kanalizační řád obce, ve kterém jsou uvedeny limity odpadních vod. Způsob stanovení přípustné míry znečistění odpadních vod...stanoví příloha č.15 vyhl.č.428/2001 Sb.... Obsah nerozpuštěných látek NL je zpravidla limitován koncentrací 500mg/l. Při instalaci drtiče kuchyňského odpadu s následným vypouštěním zdrtků do kanalizace odpadní voda tento limit výrazně překračuje (ODHADEM 4 až 5 tis. mg/l NL)....“ 
Faktem je, že potravinový odpad stejně končí v kanále, i když nepoužíváme drtič.
Dostává se tam přes tobogán záchodu a to vcelku, aby ho mohli potkani pěkně konzumovat (pozn. rozdrcený odpad z drtiče potkani ani jiní hlodavci nejsou schopni konzumovat, protože má menší rozměr, než je schopen uchopit a hlodat).
Takže kanál už teď slouží jako dopravník potravinového odpadu, ale formálně tam není.

Odvolávky na paragrafy a sbírky měly vždycky jen nenápadně odradit normálního přepracovaného člověka od podrobného zhodnocení logiky věci.

Vzhledem k tomu, že naše firma dodává drtiče potravinových odpadů do domácností a stravovacích provozů již deset let, nemůžeme nad tímto monopolním způsobem zákazu jen rezignovaně mávnout rukou.
Proto jsme se této otázce věnovali, konzultovali ji především s tvůrci zákonů.
A pak samozřejmě i se zástupci soukromých firem vlastnících kanalizace a ČOV. 
Postupně jednáme v jednotlivých oblastech ČR. Výsledek jednání: můžeme vám upřímně říct: silně záleží na příslušné osobě , se kterou jednáte.
Pokud je to osoba přístupná průkazným podkladům, je to dobré, ale špatné je to pokud ta osoba je „panovník nad rourami“ a nezajímá ji ani jeden argument, který předkládáme. 

A jsme na konci uzavřeného kruhu STŘEDOVĚKÉ KLATBY. 

Tak co, najde se cesta?
Ptali jsme se kompetentních osob a snažili se odpovídat, i když se nás neptali.
Díky našim otázkám ale už víme, že:
pokud neexistují prokazatelné technické zábrany na kanalizaci nebo doložitelná nedostatečná kapacita čističky odpadních vod není důvod zakázat instalaci drtiče potravinových odpadů. 
Kladu důraz na PROKAZATELNÝ a DOLOŽITELNÝ. Nelze přijmout pojmy jako ODHADEM, ASI, PŘEDPOKLÁDANÝ atd. Tuhle „mlhu“ nepřijímáme a chceme od kompetentních osob stejně průkazné podklady, jako jim předkládáme v provedených studiích my (jsou k nahlédnutí na internetu na www.bond.cz/www/studie.htm).

  

Kontakt: Bond marketing s.r.o., Husova 18, 684 01 Slavkov u Brna